Ešlija Bāsgeita I Ashley Bathgate, čells
Kens Tomsons I Ken Thomson, klarnete
Olīvija De Preto I Olivia de Preto, vijole
Karls Larsons I Karl Larson, klavieres
Pirmo reizi Latvijā uzstāsies Anzû kvartets no ASV, kura dalībnieki ir četri Ņujorkas rosīgās laikmetīgās mūzikas kopienas veterāni un starptautiski pazīstami izpildītāji - Ešlija Bāsgeita, Kens Tomsons, Olīvija De Prato un Karls Larsons.
Anzû kvartets dibināts 2020. gadā un tā dalībnieki arī iepriekš bieži sadarbojušies visdažādākajos muzikālajos projektos, kā arī piedalījušies atzinīgi uzņemtos starptautiskos priekšnesumos. Visi kvarteta dalībnieki izpelnījušies kritiķu un citu mūziķu atzinību visā pasaulē un spēlējuši būtisku lomu vairāku nozīmīgu Ņujorkas kamermūzikas ansambļu – Bang on a Can All-Stars, Mivos Quartet, Ensemble Signal, Bearthoven – nodibināšanā un darbības nostiprināšanā. Viņi piedalījušies vairāku mūsdienu ievērojamāko komponistu darbu pirmatskaņojumos pasaules prestižākajās koncertzālēs.
Koncertā Cēsīs skanēs jauna, pavisam nesen radīta mūzika. Pārstāvēti komponisti no visas pasaules, sākot ar meksikāni Džosu Kolado Fegoso (Josué Collado Fregoso), irāņu komponisti Aftabamu Darviši (Aftab Darvishi), turpinot ar kanādiešu izcelsmes amerikāņu komponisti Annu Vēberi (Anna Webber) un skaņdarbiem ar klasiskās, elektroniskās un džeza mūzikas ietekmi.
Čellistei Ešlijai Bāsgeitai šī būs otrā viesošanās Cēsīs – 2019. gadā viņa piedalījās Starptausikajā festivālā “Čello Cēsis”, kopā ar pianistu Reini Zariņu atskaņojot mūsdienu amerikāņu komponistu programmu “Laikmets”.
Pirms koncerta plkst. 18.00 notiks Pirmskoncerta saruna.
PAR MŪZIĶIEM
Amerikāņu čelliste EŠLIJA BĀSGEITA presē aprakstīta kā “izteiksmīga jaunās mūzikas interprete” (New York Times) un “spoža čelliste” (The Washington Post), kura savā spēlē spēj apvienot “smeldzīgu liriskumu un nikni griezīgu asumu” (New York Magazine). Viņas muzicēšanas “palaidnīgais nešpetnums”, “bagātīgais skanējums” un “radošais frāzējums” (New York Times) ir īpašības, kas čellistei ļāvušas kļūt par vienu no sava laika pieprasītākajiem māksliniekiem.
Bāsgeitas atskaņotājmākslas filozofijas stūrakmens ir mākslinieces vēlēšanās veidot dinamisku enerģijas apmaiņu ar klausītājiem un izmantot radušos ķīmisko reakciju par pamatu, būvējot savu priekšnesumu. Dinamika viņu mudina meklēt jaunus ceļus vēl neapgūtās novatorisku skaņu un tehniku teritorijās, nojaucot tradicionālos priekšstatus par čella balss skanējuma iespējām. Gan mūziķi, ar kuriem Bātgeita sadarbojas, gan viņas mākslas cienītāji piesauc mākslinieces neparasto un maģisko vitalitāti, kas aizrauj sev līdzi visus.
Ešlija Bāsgeita desmit gadus bija slavenā seksteta Bang on a Can All-Stars dalībniece. Viņa spēlē arī kamermūzikas grupās HOWL, TwoSense ar pianisti Līsu Moru un Bonjour, zemā tembra stīgu un sitaminstrumentu kvintetā.
Berlīnē un Ņujorkā dzīvojošais klarnetists KENS TOMSONS spēlē slavenajā Ņujorkas laikmetīgās mūzikas ansamblī Bang on a Can All-Stars; viņš ir arī mūziķis un komponists ar starptautisku slavu. Mūzikas profesionāļi augstu vērtē Tomsona prasmi iepludināt savā muzikālajā valodā bagātīgu ietekmju un stilu klāstu, vienlaikus nezaudējot pašam savu ne ar ko nesajaucamo balsi. Pateicoties šim harmoniju, ritma un formas sarežģītības apvienojumam ar pankroka estētiku, Kens Tomsons ieņem tikai viņam vienam piederošu vietu šodienas daudzšķautņainajā mūzikas pasaulē.
Kens spēlē klarneti vienā no pasaules izcilākajiem jaunās mūzikas ansambļiem – Bang on a Can All-Stars. Viņš ir avangardiskā pūtēju orķestra Asphalt Orchestra muzikālais vadītājs, kā arī spēlē saksofonu un ir viens no četriem komponistiem pank-kamer-džeza grupā Gutbucket, kuras sastāvā divdesmit gadu laikā koncertējis divdesmit pasaules valstīs un trīsdesmit divos ASV štatos.
Tomsona kompozīciju sarakstu papildina arvien jauni skaņdarbi, kas sarakstīti visdažādākā izmēra ansambļiem; ar paša dibinātajām muzikālajām apvienībām ierakstīti un izdoti vairāki albumi.
Austriešu un itāļu izcelsmes vijolniece OLĪVIJA DE PRATO, kura bauda starptautisku atzinību gan kā soliste, gan kamermūzikas žanrā, presē aprakstīta kā “ekstravaganta [un] pārliecinoša” mūziķe (New York Times) un “vijolniece, kuras spēle paņem savā varā” (Messaggero Veneto, Itālija). Gluži nesen pārcēlusies uz Ņujorku, viņa tur ātri iekaroja kaismīgas laikmetīgās mūzikas izpildītājas un improvizatores reputāciju. Pie viņas kamermūzikas aktivitātēm pieskaitāma piedalīšanās Bang on a Can mūzikas maratonā Ņujorkā, Lucernas festivālā ar diriģentu Pjēru Bulēzu, Ensemble Modern festivālā, festivālā “Jūnijs Bufalo” un Ohajas festivālā (Kalifornijā) ar Stīvu Reihu. Olīvija spēlē jaunās mūzikas ansambļos Signal, ko vada Breds Labmans, un Victoire, ko nodibinājusi komponiste Misija Mazoli. Mūziķei bijusi cieša sadarbība ar tādiem komponistiem kā sers Harisons Bērtvisls, Pjērs Bulēzs, Čaja Černovina, Pēters Etvešs, Maikls Gordons, Helmuts Lahenmans, Deivids Langs, Meredita Monka, Stīvs Reihs, Tods Reinoldss, Neds Rotenbergs, Džūlija Volfa un Evans Ziporins.
KARLS LARSONS ir Bruklinā dzīvojošs pianists un mūsdienu mūzikas speciālists. Larsons pazīstams kā uzticams laikmetīgo komponistu un viņu mākslas atbalstītājs: viņa karjeras pamatā ir oriģinālskaņdarbu pasūtījumi un ilggadīga sadarbība ar konkrētiem skaņražiem. Viņš bieži koncertē dažādu kamermūzikas apvienību sastāvā, visbiežāk – ar savu trio Bearthoven (klavieres/bass/sitamie instrumenti), ansambli, kura uzmanības centrā ir centieni kultivēt daudzveidīgu jaunu repertuāru tieši šādai instrumentācijai. Arī savā solo karjerā Larsons pazīstams ar savu neatslābstošo interesi par laikabiedru darbiem un nesenas pagātnes mūzikas kanonu; visbiežāk viņš pievēršas tieši pārdomu noskaņā ieturētiem 20. un 21. gadsimta garo formu skaņdarbiem.
Gan savā darbā ar Bearthoven un sadarbībā ar visdažādākajiem kamermūziķiem, gan arī savos solo projektos Larsons veicinājis iespaidīga jaunas mūzikas apjoma tapšanu; viņa centieni vainagojušies ar tādu ievērojamu komponistu kā Deivida Langa, Sāras Hennisas, Krisa Čerones un Maikla Gordona skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumiem.
Larsons ir pieprasīts muzikālu kopprojektu dalībnieks; viņš spēlējis kopā ar daudziem ievērojamākajiem savas jomas ansambļiem un mūziķiem, tādiem kā Bang on a Can All-Stars, International Contemporary Ensemble (ICE), Ensemble Signal un Yarn/Wire.
Pasākumā netiek ielaisti pirmsskolas vecuma bērni.
Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.
Koncerta norisi atbalsta ASV vēstniecība Latvijā.