FRANSUĀ TRIFO filmu retrospekcija ar Ditu Rietumu

FRANSUĀ TRIFO filmu retrospekcija ar Ditu Rietumu

11. novembris

29. un 30. novembrī, Kino CĒSIS aicina uz unikālu franču kino Jaunā viļņa klasiķa Fransuā Trifo (François Truffaut) filmu retrospektīvu, kas tiek rīkota sadarbībā ar kino teorētiķi Ditu Rietumu, Francijas institūtu Latvijā un Cēsu novada pašvaldību. Divās dienās būs iespēja noskatīties trīs šī režisora veidotās filmas – “400 sitieni”, “Žils un Džims” un “Pēdējais metro”. Pirms visiem seansiem Ditas Rietumas ievadvārdi.

“Fransuā Trifo bija Jaunā viļņa viens no jaudīgākajiem režisoriem, arī šī kino virziena aizsācējs. 20. gs. 50. un 60.gadu mijā Trifo un vairāki citi režisori sāka veidot filmas, kas sakņojās personīgajā pieredzē, jaunības maksimālismā un īpašā stilā, ko pasaulē pazīst ar apzīmējumu kā jauno vilni. Šo virzienu droši var dēvēt par Francijas kino vienu no nozīmīgākajiem devumiem pasaules kino kultūrai. Trīs filmās, ko piedāvāsim Cēsīs, iepazīsim gan Trifo daiļrades agrīno posmu – viņa paša jaunības pieredzē sakņoto filmu “400 sitieni”, ekstravaganto, impulsīvo melodrāmu “Žils un Džims”, kā arī vienu no Trifo īsās dzīves pēdējiem darbiem – filmu “Pēdējais metro” ar izcilajiem aktieriem Katrīnu Denēvu un Žerāru Depardjē galvenajās lomās. Tiekamies Trifo nedēļas nogalē Cēsīs!” par retrospektīvu Cēsīs saka kino teorētiķe Dita Rietuma

Kā pirmo piektdien, 29. novembrī, plkst. 19.00 Kino CĒSIS būs iespēja noskatīties Fransuā Trifo debijas filmu “400 sitieni” (Les quatre cents coups, 1959). Filmas galvenais varonis ir Antuāns Duanels (lomā Žans Pjērs Leo) – pusaudzis, kurš jūtas autsaiders gan skolā, gan paša ģimenē. Par viņa un viņa labākā drauga dzīves skolu kļūst Parīzes ielas.

Filmas galvenā varoņa, jauniņā Antuānā Duanela tēlā saskatāmas daudzas paša filmas režisora Fransuā Trifo autobiogrāfiskas iezīmes. Šajā lomā Trifo filmēja debitantu, tolaik četrpadsmit gadīgo Žanu Pjēru Leo, kurš vēlāk kļuva par populāru Francijas aktieri, turklāt filmējās arī citās Trifo filmās, kurās režisors turpināja vēstīt par Antuana Duanela dzīvi un pieredzi. Duanela tēlu var uzskatīt par Fransuā Trifo alter ego.

“400 sitieni” tika iekļauta Kannu kinofestivāla konkursa programmā. Tās gūtā atzinība nodrošināja jaunajam režisoram Trifo starptautisku atpazīstamību un iezīmēja jauna virziena – franču jaunā viļņa aizsākumu. Par scenāriju filmai F. Trifo (kopā ar līdzautoru Marselu Musī) tika nominēts arī Amerikas Kinoakadēmijas balvai “Oskars”.

Savukārt, sestdien, 30. novembrī kino gardēži varēs baudīt divas filmas. Plkst. 16.00 tiks izrādīta filma “Žils un Džims” (Jules et Jim, 1962). Tās darbība norisinās 20. gs. sākumā – pirms un pēc Pirmā pasaules kara. Emocionālās, niansētās melodrāmas sižeta centrā ir austriešu rakstnieka Žila (lomā – Oskars Verners), franču bohēmista Džima (lomā – Anrī Serrē) un jaunas sievietes Katrīnas komplicētās attiecības (lomā – Žanna Moro).

1912. gadā Žils, kautrīgs austriešu rakstnieks, kas dzīvo Parīzē, sadraudzējas ar ekstravaganto francūzi Džimu. Viņus vieno interese par mākslu un bohēmu. Kopīgā ceļojumā viņi iepazīstas ar brīvdomīgo, kaprīzo Katrīnu, un visi trīs kļūst nešķirami. Lai gan viņa sāk attiecības ar Žilu, viņa turpina valdzina arī Džimu. Dažas dienas pirms Pirmā pasaules kara sākuma Žils un Katrīna pārceļas uz Austriju, lai apprecētos. Kara laikā abi ar Džimu abi ir pretējās frontes pusēs. Taču pēc kara draugi satiekas ­ - Džims apciemo Žilu, Katrīnu un viņu mazo meitu Sabīni. Žils Džimam atklāj, ka viņu laulībā valda spriedze. Savukārt Katrīna flirtē un mēģina savaldzināt Džimu, kurš nekad nav viņu aizmirsis.

Filmā iezīmējas Fransuā Trifo daiļradei raksturīgā iedziļināšanās sievietes un vīrieša jūtu pasaulē, un nereti ar sadzīvisku loģiku neizskaidrojamo attiecību tēma. Žils un Džims ir gan izcila melodrāma, gan niansēta raksturu studija un impulsīvas, 60.gadu sākumā novatoriskas formas paraugs. Viena no populārākajām Fransuā Trifo filmām.

Fransuā Trifo retrospektīvu sestdien, plkst. 19.00 noslēgs “Pēdējais metro” (Le Dernier Métro, 1980) - viena no pēdējām režisora filmām, kas akcentē mākslinieka un varas attiecību problēmu. Filmas centrā – norises kādā Parīzes, Monmatras teātra kolektīvā vācu okupācijas laikā – 1942.gadā. Filmā galvenajās lomās filmējušies izcilie franču aktieri Katrīna Denēva un Žerārs Depardjē.

Filmas sižets stāsta par aktieri Bernāru (lomā – Žerārs Depardjē), kurš pievienojas Parīzes teātra trupai un iepazīstas ar teātra primadonnu – aktrisi Marionu (lomā – Katrīna Denēva). Aristokrātiskā Mariona ir arī teātra direktora sieva. Kaut arī teātra kolektīvs ir informēts, ka direktors ir aizbēdzis no Parīzes, tomēr viņš slēpjas teātrī. Savukārt Mariona pamazām aizraujas ar trupas jaunpienācēju Bernāru.

Filma saņēmusi 10 Francijas augstākos apbalvojumus kino – Cēzara (Césars) balvas. Filma tika nominēta arī Amerikas kinoakadēmijas balvai Oskars. “Pēdējais metro” kļuva par vienu no komerciāli veiksmīgākajām Fransuā Trifo filmām.

Visas Fransuā Trifo retrospektīvas filmas būs skatāmas franču valodā ar tulkojumu latviešu valodā.

Biļetes nopērkamas Koncertzāles "Cēsis" kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās vai internetā www.bilesuparadize.lv