No 13. līdz 14. aprīlim Koncertzālē “Cēsis” notiks ikpavasara festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, kā ierasts piedāvājot komponista daiļrades cienītājiem un mūzikas mīļotājiem īpašu programmu. Šoreiz piedzīvosim dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis” Latvijas pirmizrādi, Kijivas Modernā baleta viencēlienu “Vientuļais eņģelis” un “Draugi” pasaules pirmizrādi, kā arī Navarra stīgu kvarteta koncertprogrammu.
Festivālu sestdien, 13. aprīlī, plkst. 16.00 atklās vācu režisora Holgera Fogta (Holger Vogt) dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis – Pēteris Vasks” (The Composer and his Heaven) Latvijas pirmizrāde, tikšanās ar filmas veidotājiem un pašu komponistu.
Filmas autors tikās ar Pēteri Vasku 2021. gadā Rīgā un kļuva par komponista pavadoni uz veselu gadu, esot klāt gan komponēšanas brīžos, mēģinājumos un koncertos, gan mājās un dabā. Rezultātā tapis jūtīgs šī neparastā mākslinieka portrets. Filmu kopproducējusi Latvijas Televīzija.
Vakara turpinājumā, plkst. 19.00, festivāla notikums - īpaši festivālam tapušās baleta izrādes “Vientuļais eņģelis. Draugi” pasaules pirmizrāde. Festivāla viesi – Kijivas Modernais balets (Kyiv Modern-Ballet) un horeogrāfs Radu Poklitaru, radījuši divus viencēlienus kuriem par pamatu likta latviešu komponista Pētera Vaska mūzika – meditācija “Vientuļais eņģelis” un Otrais čellkoncerts “Klātbūtne”.
Meditācijai vijolei un stīgām “Vientuļais eņģelis” Pēteri Vasku esot iedvesmojusi vīzija, ko viņš apraksta šādi: "Eņģelis lidinās virs pasaules, ar asarām acīs vērojot izpostīto Zemi, un tomēr gandrīz nemanāms, mīlestības pilns viņa spārnu pieskāriens sniedz mierinājumu un dziedināšanu. Šis skaņdarbs ir atbilde uz sāpēm”.
Šobrīd līdzīga realitāte un, diemžēl, ne vīzija, mums atklājas kara plosītajā Ukrainā pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma neatkarīgajā valstī. Baleta viencēliens ar šī Pētera Vaska skaņdarba mūziku ir mūsu veltījums ukraiņu tautai un atbalsts ukraiņu māksliniekiem šajā smagajā laikā.
“Pēc 16 gadu pārtraukuma atkal nolēmu pieskarties Pētera Vaska daiļradei. Otrā čellkoncerta dziļais skanējums atspoguļo šos pēdējos gadus, kuru laikā esmu kļuvis vecāks, un kas manā dzīvē ir ienesuši tik daudz. Un tās ir ne tikai kara šausmas, bet arī neskaitāmi gaišas mīlestības, draudzības, siltuma, greizsirdības, izmisuma, slepenu pieskārienu, mirgojošas cerības miriādes. Šī ir mana dāvana Pēterim dzimšanas dienā. Ar aizturētu elpu un satrauktāks kā jebkad gaidīšu baleta pēdējās sekundes, lai saprastu, vai attaisnoju Maestro cerības, vai man būs izdevies savā veidā atrast semantiskos akcentus viņa mūzikā. Daudz laimes dzimšanas dienā, dārgais ģēnij!”, atklāj viencēlienu autors, starptautiski atzītais ukraiņu horeogrāfs Radu Poklitaru.
Festivāla otrajā dienā, 14. aprīlī - Navarra stīgu kvarteta (Lielbritānija) koncerts. Kopš dibināšanas 2002. gadā ansamblis ir guvis starptautisku atzinību kā viens no mūsdienu dinamiskākajiem un poētiskākajiem stīgu kvartetiem. Tas ir sevi pierādījis koncertējot tādās pasaules koncertzālēs kā Vigmora zālē, Amsterdamas Concertgebouw, Luksemburgas filharmonijā, Berlīnes Konzerthauz, Sidnejas opernamā.
2010. gadā, klātesot komponistam Pēterim Vaskam, kvartets ierakstīja savu pirmo albumu – Vaska trīs stīgu kvartetus. Šo debiju mūzikas žurnāls BBC Music Magazine novērtēja ar visaugstāko atzinību. Kvarteta un komponista veiksmīgā, vairākus gadus ilgusī sadarbība ir bijis iemesls komponista vēlmei uzaicināt Navarra stīgu kvartetu dalībai savā festivālā Cēsīs.
Festivāla programmā kvarteta lasījumā dzirdēsim Pētera Vaska Ceturto stīgu kvartetu, bet līdzās – Britena un Ravēla opusus.
Kā ierasts, nozīmīgākos mūzikas notikumus Koncertzālē “Cēsis” papildina arī vizuālā māksla. Festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” nedēļas nogalē tiks atklāta gleznotāja Kaspara Zariņa darbu izstāde “Laika sajūta”, kurā mākslinieks vedinās baudīt ik brīdi, ik mirkli, kas krāšņo mūsu ikdienu un rada laimes sajūtu.