Visums jeb universs ir fenomens, līdz galam neatklāta, cilvēka prāta un apziņas robežu ietvaros izzināta laiktelpa. Tā sastāvdaļas jeb elementi ietver gan visas dabā eksistējošās formas, gan arī enerģijas, kas jau izsenis nodarbina cilvēka – mākslinieka radošās izziņas procesus.
Rotko muzeja krājuma izstādē “Visuma elementi” tiek meklētas paralēles divu dažādu paaudžu mākslinieku radošajos rokrakstos. Eksperimentējot ar glezniecības tehnikām un paņēmieniem, katrs mākslinieks atklāj savu unikālo laika un telpas redzējumu.
Latviešu trimdas mākslinieks Sigurds Vīdzirkste piedzima 1928. gada 10. februārī Daugavpilī. 1944. gadā kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās uz Vāciju (Mērbeku), kur mācījās pie gleznotāja Voldemāra Tones. 1950. gadā emigrēja uz ASV un apmetās uz dzīvi Ņujorkā. Sigurds Vīdzirkste pievērsās abstraktajai glezniecībai, apmeklēja “Mākslas studentu līgu” Ņujorkā, kur savulaik mācījās slavenie abstraktā ekspresionisma pārstāvji Marks Rotko, Džeksons Polloks, Bārnets Ņūmens, Klifords Stills, u.c. Mākslinieka autortehnika un individuālais rokraksts, kas balstījās uz kibernētikas likumiem un mākslinieka zināšanām dažādās ar mākslu nesaistītās jomās, attīstījās 20.gs. 60. gadu sākumā. Sigurds Vīdzirkste radīja lielformāta darbus, kam raksturīgi reljefi punktveidīgi pacēlumi (izciļņi), kas izvietoti sistemātiski noteiktā, ritmiskā kārtojumā uz gandrīz monohromas audekla virsmas. Vienlaikus tapa arī brīvāk komponēti abstrakti galaktiku cikli un hieroglifiem līdzīgas uz brūna skiču papīra ar brīviem otas vilcieniem uzvilktas zīmes, iekodējot mākslinieka sajūtu un dzīves ritumu.
Sigita Daugule (1971) ir viena no atpazīstamākajām mūsdienu Latvijas glezniecības pārstāvēm. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, Induļa Zariņa un Alekseja Naumova Monumentālās glezniecības meistardarbnīcu. Pēc studijām saņēmusi nozīmīgo Austrijas Federālās kancelejas un KulturKontakt Austria stipendiju (1999, 2000), kā arī Stiftung kultūrfonda stipendiju Vācijā (2001). 2010. gadā Sigita Daugule kļuva par pirmo Latvijas pārstāvi, kas saņēma mākslinieku rezidenču programmas quartier 21 stipendiju profesionālajai izaugsmei Vīnē (Austrija). 2015. gadā nominēta Purvīša balvai par personālizstādi “Fasādes un struktūras” Rīgas mākslas telpā. Māksliniece ar savu unikālo glezniecības rokrakstu, dziļumu un stāstu ieņem zīmīgu vietu Latvijas un ārvalstu mākslas vidē.
Mākslas zinātnieci Daci Lambergu, 2013. gadā gatavojot izstādi “Latviešu mākslas trimdā” izstāžu zālē “Arsenāls”, īpaši fascinēja Daugavpilī dzimušā trimdas mākslinieka, ņujorkieša Sigurda Vīdzirkstes ar niansētu pelēko dziļi piesātināta akrila kompozīcija “Bez nosaukuma”(20.gs. 60. gadi). Saskatot paralēles ar Sigitas Daugules rokrakstu, viņa māksliniecei nosūtīja gleznas attēlu atbildē saņemot līdzīgu pelēkas krāsas pārņemtu gleznojumu “Žogs” (2013), par kuru māksliniece teic, ka pati nezinot, kāpēc to ir radījusi, - gribējusi panākt veca šķūnīša saplaisājušo dēļu efektu, bet tā, lai sānu gaismā izskatītos pilnīgi citādi nekā pretstatā.
Pelēka krāsa tās neskaitāmajās niansēs ir tikai viena no līdzībām abu mākslinieku glezniecībā. Abu gleznotāju radošā pašizteiksme ietver gan racionālo, gan iracionālo, katras gleznas kopskats kā magnēts pievelk ar fascinējošu virsmas faktūru un kompozīcijas viengabalainību.
Izstādē skatāmie mākslas darbi ir neliela daļa no Rotko muzeja mākslas kolekcijas, kurā ietilpst vairāk nekā trīs tūkstoši Latvijas un ārvalstu modernistu mākslas darbi.