7. decembris, 2024 - 31. janvāris, 2025

MĀRIS ČAČKA. Starp citu / Starp citiem

Gada nogale ir laiks, kad tiecamies meklēt harmoniju un līdzsvaru, par spīti  ikdienas rūpēm un pasauli plosošām kolīzijām. Rast dvēseles mieru var baudot mākslu -– mūziku, labu literatūru, filmu, teātra izrādi, arī glezniecību. Iepazīšanās ar Māra Čačkas abstraktajām kompozīcijām, kas ir patiesi dzīvi apliecinoši vibrējošu krāsu svētki, sniegs prieka un atklāsmes mirkļus Koncertzāles “Cēsis” apmeklētājiem.

Māra Čačkas vizuālā valoda ir konsekventi abstrakta, tie ir atbrīvoti akrila krāsu uzplaiksnījumi, kas klājas uz audekla  daudzos slāņojumos, tā ir arī spēle ar materialitāti un faktūrām. Jau vairāk nekā divus gadu desmitus dominējošā radošās izpausmes forma Mārim ir glezniecība, pa laikam notiek atgriešanās  arī pie grafikas tehnikām (absolvējis Daugavpils Universitātes mākslas maģistrantūru grafikā, kura tika realizēta sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju). Izstādē Cēsīs piedāvā iepazīties ar abām mākslinieka daiļrades šķautnēm.

Saviem darbiem uz audekla autortehnikā  Māris Čačka liek īsus nosaukumus – “UU”, “EV”, “DZ”, “UO”, tie nesniedz papildus informāciju, vien palīdz identificēt konkrēto gleznu. Tā ir apzināta mākslinieka izvēle, lai katrs pats meklē savu individuālo interpretācijas atslēgu. Abstraktajām kompozīcijām ir iespējami dažādi uztveres slāņi, skatītajam tiek dāvāts brīvs uztveres lauks, kas reizē tomēr saglabā vien pašam autoram zināmo noslēpumu: var priecāties par neprastajiem krāsu salikumiem un faktūru niansēm, mēģināt saskatīt kādus zīmju rakstus vai figūru aprises, līdzīgi, kā vērojot vecu, aplupušu sienu glabātus neizstāstītus stāstus un noslēpumus. Galvenais ir prast skatīties un saskatīt.

Neraugoties uz aktīvo sabiedrisko darbību un amatu – Rotko muzeja vadītājs, Māris Čačka ir ražīgs mākslinieks, – no 2001. gada izveidotas vairāk nekā 19 personālizstādes Latvijā, 13 ārzemēs (Lietuva, Vācija, Polija, Ķīna, Baltkrievija), notiek regulāra dalība plenēros un mākslinieku rezidencēs, tostarp, arī Ventspils muzeja mākslas plenērā. Māris Čačka ir arī vairāku, jau tradicionālu mākslas norišu iedibinātājs un virzītājs – Valda Buša Starptautiskā glezniecības plenēra radošais producents (kopš 2017. gada), Starptautiskā Latgales Grafikas simpozija kurators (kopš 2012. gada), Silvas Linartes Starptautiskā glezniecības simpozija (2019, 2020) kurators utt.
Paralēli spraigi dinamiskajai darba ikdienai iekšējai pasaules harmonijai Māris Čačka ir atradis savu “dzen” – tā ir glezniecība: “Gleznošana man sniedz iespēju atbrīvoties no ikdienas rutīnas, tā ir paralēlā pasaule, kurā es atslēdzos no pragmatiskiem uzdevumiem un impulsīvi sekoju zemapziņai, aizvien atklājot abstraktās glezniecības neierobežotās iespējas. Mani iedvesmo daba, dabas ritums, krāsu mainība, tveru šo daudzveidību ik dienu strādājot dārzā, ejot mežā vai pļavā. Kā savu gara radinieku jūtu izcilo vācu mākslinieku Gerhardu Rihteru: pirms vairāk nekā divdesmit gadiem pirmo reizi iepazinos ar viņa daiļradi, tas deva impulsu un pārliecību gleznot abstrakti.”

Inese Baranovska, izstādes kuratore

Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs