Šī gada festivālu raksturo jaunrade, muzikāli meklējumi un pirmatskaņojumi.
Tāds solās būt arī Čello Cēsis pirmais koncerts “BACHianas čellam un saksofonu kvartetam”, 15. septembra vakarā, plkst. 19.00. Jaunajai un talantīgajai latviešu čellistei Margarita Balanas radošā sadarbībā ar saksofonu kvartetu SIGNUM no Vācijas tapusi īpaša koncertprogramma, kurā klausītājus gaida aizraujošs muzikāls ceļojums no Baha līdz Pjacollam. Nebijusi iespēja dzirdēt neierastu instrumentu kombināciju – čells un saksofoni, gan majestātiski klasiskos, gan Dienvidamerikas kaisles un tango ritmu pilnos skaņdarbos.
Dēvēta par vienu no daudzsološākajām savas paaudzes čellistēm, Margarita Balanas ar solo koncertiem jau uzstājusies tādās pasaules atzītās koncertzālēs kā Vigmora zāle, Karaliskais Operas Nams, Bakingemas Pils Londonā un citās. Savukārt saksofonu kvartetam SIGNUM no Hamburgas kļūšana par Eiropas Koncertzāļu organizācijas (ECHO) balvas “ECHO – uzlecošā zvaigzne” laureātiem pavēra durvis uz tādām prestižām koncertzālēm Eiropā kā Konzerthaus Vīnē, Concertgebouw Amsterdamā, Palais des Beaux-Arts Briselē, Gulbenkian Lisabonā, Elbphilharmonie Hamburgā.
Vakara turpinājumā, plkst. 21.00, koncertzāles Kino zālē būs iespēja noskatīties Annas Šiltcas dokumentālo filmu “Čella stāsti” (2013, Luksemburga), kuras intriģējošajā sižetā iepazīstam čellu - cilvēciskāko no mūzikas instrumentiem gan silueta un izmēra, gan skaņas ziņā. Filmā atklājas stāsti par tā rašanos, par mūziķiem, kas to spēlē, par cilvēku dzīvēm, kas ar to saistīti.
Festivāla otrajā dienā, 16. septembrī, plkst. 14.00, mākslas galerijā koncertzālē “Cēsis” debitēs daudzsološais lietuviešu čellists Justas Kulikauskas. Koncerts “Cello Electrified” klausītājiem atklās čellu citādā gaismā un skanējumā. Tajā dzirdēsim gan laikmetīgo mūziku, gan paša Justa skaņdarbus un aranžijas čellam un elektronikai. Solo čella versijā skanēs arī viena no britu grupas Coldplay jaunākajām dziesmām Hypnotised.
Bet jau 19.00 vakarā gaidāmas koncertzāles “Cēsis” jaunās sezonas atklāšanas koncerts un šī gada festivāla lielākais notikums, kurā baudīsim pasaules slavu iemantojušā itāļu čella virtuoza Mario Brunello spēli. Viņš iekarojis klausītāju sirdis visā pasaulē un guvis starptautisku kritiķu atzinību. Savā karjerā čellists spēlējis kopā ar izcilākajiem orķestriem un veidojis spilgtas programmas kopā ar tādiem meistariem kā Gidons Krēmers, Franks Pēteris Cimmermanis, Mauricio Pollīni un Andreu Lukezīni. Brunello ir arī viens no festivāla “Dolomītu skaņas” mākslinieciskajiem vadītājiem. Zīmīgi, ka šī festivāla koncerti notiek brīvā dabā, augstu Alpu kalnos, atklājot mūzikas un dabas netveramo harmoniju. Tas lieliski raksturo pašu Brunello un viņa čella spēli – brīvu, atraisītu un personīgu.
Čello Cēsis koncerta pirmajā daļā Mario Brunello sniegumā dzirdēsim Franča Šūberta Arpeggione Sonata, ko viņš sacerējis vienam no noslēpumainākajiem instrumentiem mūzikas vēsturē – arpedžoni jeb ar lociņu spēlējamai ģitārai. Visbiežāk šo sonāti klausāmies versijā čellam un klavierēm, bet koncertā Cēsīs skanēs retāk izpildīts spāņu čellista un komponista Gaspara Kasado pārlikums čellam un orķestrim. Brunello to izpildīs kopā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga jaunā diriģenta Artūra Gaiļa vadībā.
Koncertā gaidāmi arī divi pirmatskaņojumi. Viens no tiem - Ervīna Šulhofa 1921. gadā sacerētā Svīta op. 37. Otrs pirmatskaņojums lieliskā čellista, Lielās mūzikas balvas laureāta Ērika Kiršfelda izpildījumā būs Anitras Tumševicas “Saules mūzika”. Pirmoreiz šis darbs izskanēja 2012. gadā versijā čellistam un pūtēju orķestrim, bet tagad, klātesot pašai komponistei, klausīsimies, kā “Saules mūzika” pirmo reizi tērpjas simfoniskā orķestra ģērbā.
Festivāla noslēguma dienā, 17. septembrī, plkst. 12.00, koncertzālē “Cēsis” ģimenes ar bērniem tiek gaidītas uz krāšņu un atraktīvu koncertuzvedumu “Čella pasakas. Ūdens”. Tas ir oriģināls koncertiestudējums, kurā piedalās čellu trio Melo M. Režisores Paulas Pļavnieces iestudējuma pamatā ir pasakas sižets, bet atmosfēru radīs klasiski un mūsdienīgi skaņdarbi čellam, ko bagātīgi papildinās multimediju projekcijas un dažādi efekti.