Koncertzāles 5 gadu jubilejas koncerts | ČAIKOVSKA PIRMAIS UN VĀGNERA VALKĪRA
1. jūnijs, sestdiena - 19:00, 2019

Koncertzāles 5 gadu jubilejas koncerts | ČAIKOVSKA PIRMAIS UN VĀGNERA VALKĪRA

Atzīmējot koncertzāles piekto dzimšanas dienu, Cēsīs gaidāms nozīmīgs mūzikas notikums!

2014. gada 31. maijā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris bija pagodināts muzicēt koncertzāles “Cēsis” atklāšanas koncertā, un nu pienākusi 5 gadu jubileja, ko svinēsim ar diviem romantisma laikmeta šedevriem.

Koncerta pirmajā daļā krievu klasiskās mūzikas ikona, viens no visu laiku populārākajiem klavierkoncertiem – Pētera Čaikovska Pirmais koncerts klavierēm un orķestrim. Tā skaistās, majestātiskās ievadtaktis pazīstamas ikvienam. Kopā ar LNSO muzicēs Reinis Zariņš, kurš bija uz Cēsu skatuves arī pirms pieciem gadiem, spēlējot solo un uzstājoties ar pasaulslavenajiem dziedātājiem Aleksandru Antoņenko un Egilu Siliņu. Šī būs pirmā reize, kad Reinis Zariņš spēlēs Čaikovska Pirmo, un, zinot, cik rūpīgi Reinis iedziļinās ik jauna opusa iestudēšanā, ar lielu interesi gaidām, kādas līdz šim nedzirdētas dzīles pianists būs atradis šajā visiem tik labi zināmajā opusā.

Koncerta otrajā daļā klausīsimies Riharda Vāgnera operas “Valkīra” pirmo cēlienu, ko bieži vien atskaņo kā autonomu skaņdarbu – tik pilnīgs tas ir savā uzbūvē, dramatiskajā intensitātē un muzikālās valodas pievilcīgumā. “Valkīra” ir otrā no Vāgnera grandiozā cikla “Nībelunga gredzens” operām (secībā – “Reinas zelts” jeb ievads, “Valkīra”, “Zīgfrīds”, “Dievu mijkrēslis”). “Valkīras” pirmā cēliena darbība notiek pavasara naktī, un spēcīgu negaisu pakāpeniski nomaina starojoša mēnessgaisma.

Pavasaris uz vasaras sliekšņa, koncertzāles jubileja un Vāgnera saviļņojošā mūzika izcilā atskaņojumā! Zīglindi dziedās Latvijas klausītājiem labi pazīstamā zviedru soliste Līne Karlsone (Baltajā namā uzstājusies kā Zenta un Elizabete), Zīgmunds būs lieliskais zviedru tenors Mihaels Veiniuss, kurš dziedāja šo lomu LNO iestudējumā, savukārt Hundinga lomā redzēsim izcilo somu basu Timo Rīhonens. Visi trīs solisti ir pieprasīti un nepārspējami vāgneristi uz pasaules lielākajām skatuvēm.

Jubilejas koncerts būs īpašs arī ar to, ka tajā tiks izmantota koncertzālē “Cēsis” teicami ierīkotā, bet reti izmantotā orķestra bedre, kas lieti noder, kad uzvedama opera vai baleta izrāde. “Valkīru” baudīsim daļēji kā izrādi – orķestris būs tilpnē, un darbību virzīs pieredzējušais vāgnerists Viesturs Kairišs, kurš pirms vairākiem gadiem Latvijas Nacionālajā operā bija “Nībelunga gredzena” triju pamatdaļu režisors inscenētājs. Vāgnera mūziku dzirdam arī dramatiskajā teātrī iestudētajās Viestura Kairiša izrādēs, un šī komponista mūzikas matēriju režisors pārzina perfekti un jūt smalki.

Pie diriģenta pults – LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga, kurš operai pievēršas diemžēl pārāk reti, toties – kad dara to, rezultāts ir fascinējošs.

Reinis ZARIŅŠ – klavieres

Līne KARLSONE – soprāns (Zīglinde)

Mihaels VEINIUSS – tenors (Zīgmunds)

Timo RĪHONENS – bass (Hundings)

LATVIJAS NACIONĀLAIS SIMFONISKAIS ORĶESTRIS

Diriģents Andris POGA

Režisors Viesturs KAIRIŠS

Programmā:

Pēteris ČAIKOVSKIS Pirmais klavierkoncerts

Rihards VĀGNERS Operas “Valkīra” 1. cēliena koncertiestudējums



*Pasākums nav piemērots pirmsskolas vecuma bērniem. Darbosies Bērnu istaba.

**Koncerta laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām. Iegūtais materiāls tiks apstrādāts bez atsevišķas personu izdalīšana, lai tieši vai netieši netiktu veikta fizisku personu identificēšana. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā un izmantoti mārketinga materiālos. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, rakstot mums uz e-pasta adresi: info@cesukoncertzale.lv.

Koncertu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.