Pasākumi
Festivāls PORTA / Kalakan / DakhaBrakha
Svētdien, 4. Novembrī, plkst. 17:00
Organizators: Pasaules mūzika

Vienkāršība, elegance un emocijas – tā ir pasaules mūzikas grupa KALAKAN.  Jau ieklausoties pirmajās notīs, grupas radītā atmosfēra ir skaidra,- gaisma, vienkāršas dekorācijas un visa uzmanība veltīta māksliniekiem un viņu daiļradei. Rafinēti veidotas skatuviskās klātbūtnes pavadībā, māsklinieki sniedz iespēju kā klausītājiem, tā pašiem sev būt kopā, nenoliedzami atstājot mūziku, skaņas un tās radītās emocijas kā galveno komponenti kopībai. Šī grupa uzstājas ne tikai dziedot, bet savus skaņdarbu papildina arī ar bungu ritmos iepludinātiem  ezotēriskās līdzskaņas tradicionālajiem instrumentiem, kā flauta, tamburīns un citi. Lepni un ar pietāti pret pagātni, apņēmības pilnu skatu uz nākotni, šie 3 Basku mākslinieki veido ierakstu mūdienu pasaulē, kas bagātināts ar Basku tūkstošgades kultūru. KALAKAN izpildījumā iespējams dzirdēt kā dziesmas no 15. gadsimta, tā mūsdienu un, protams, pašu veidotus skaņdarbus. 

1 grupa: 3 Basku tautības dziedātāji un perkusionisti no Francijas – Pierre, Xan un Jamixel. 

1 valoda: Euskara (Basku valoda), tradicionālāo Basku dziesmu, sirds un tautas valoda. 

1 mūzika: Brīvības sajūta kalpot kam būtiskam un svarīgam.

DakhaBrakha  Pasaules mūzikas kvartets no Kijevas, Ukrainā. Atspoguļojot fundamentālus skaņas un dvēseliskus elementus, Ukraiņu “etniskā haosa” grupa veido negaidīta skanējuma pasauli. Nosaukums DakhaBrakha ir oriģināls, neatkārtojams un atentisks. Tā nozīme meklējama senajā Ukraiņu valodā un tiek tulkota kā “Ņemt/dot”.    

Grupu 2004.gadā, Kijevas Mūsdienu mākslas centrā “DAKH”, dibinājis avangarda teātra direktors – Vladyslav Troitskyi.  Teātra vide atstājusi vērā ņemamu ietekmi uz grupas priekšnesumiem, kas vienmēr tiek papildināti ar skatuviskiem/teatrāliem efektiem.  

Eksperimentējot ar Ukraiņu folk-mūziku, mākslinieki to papildinājuši ar apkārtējās pasaules ritmiem, radot spilgtu, unikālu un neaizmirstamuDakhaBrakha tēlu, kas palīdz “vest” pasaulē Ukraiņu tradicionālas mūzikas potenciālu un aizskart kā prātu, tā sirdi gan Ukrainas jaunajai paaudzei, gan klausītājiem visā pasaulē.    

Kopā ar Indijas, Arābu, Āfrikas, Krievijas un Austrālijas tradicionālajiem instrumentiem, kvarteta pārsteidzoši spēcīgais vokālais diapazons veido internacionālu skanējumu, kas sakņojas Ukrainas kultūrā.      

Ukrainas folkloras un teātra krustcelēs, DakhaBrakha mūzikas spektrs ir gan intīms, gan satraucošs; tā iedziļinoties mūsdienu pasaules pirmsākumos un tās ritmos, iedvesmojot un atklājot ideju par Kultūras un Mākslas atbrīvošanu.  

*Pasākuma laikā darbosies Bērnu istaba. *Pasākuma laikā darbosies Bērnu istaba.